Podstawowe informacje o terminalach komputerowych

Terminale komputerowe są urządzeniami, które można spotkać na różnego rodzaju stanowiskach kasjerskich oraz w punktach informacyjnych. Stosuje się je również w ramach rozwiązań samoobsługowych dla klientów i konsumentów. Warto jednak wyjaśnić w bardziej szczegółowy sposób, czym konkretnie są wspomniane urządzenia. Tym bardziej, że współcześnie wielu przedsiębiorców zastanawia się nad kupnem terminali komputerowych.

Komputer i panel dotykowy w jednym

Terminal komputerowy jest zazwyczaj połączeniem 2 urządzeń – obszernego panelu dotykowego oraz komputera z wydajnymi podzespołami. Całość można chyba określić mianem rozwiązania technologicznego all-in-one. I co najważniejsze, obydwa ogniwa terminala komputerowego odgrywają ważną rolę w trakcie prowadzenia sprzedaży lub pracy na stanowisku samoobsługowym. Dlatego warto omówić każdy z elementów oddzielnie, uwzględniając kwestie, które wpływają m.in. na funkcjonalność.

Różne rodzaje technologii dotykowej

Przy wyborze terminala komputerowego trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę na to, jaki ekran urządzenie posiada. Na rynku są bowiem dostępne modele z różnych typami technologii dotykowej. Najpopularniejsze rodzaje to: ultradźwiękowy, rezystywny, pojemnościowy, z falami akustycznymi, na podczerwień.

Świadomość rodzaju technologii jest istotna, ponieważ od tego zależy, w jakich okolicznościach terminal komputerowy sprawdzi się najlepiej. Podczas gdy jeden model będzie dobrym rozwiązaniem dla lokalu gastronomicznego, inny spełni oczekiwania stanowiska samoobsługowego. Dodatkowo, niektóre urządzenia posiadają praktyczne funkcjonalności, np. multi-touch (obsługa gestów, czyli kilku punktów dotyku jednocześnie), jak również są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wnikanie wody bądź pyłu.

Podzespoły terminala komputerowego

W wielu przypadkach terminal komputerowy będzie jednym z kluczowych urządzeń w przedsiębiorstwie. Dobrym przykładem jest chociażby stanowisko kasjerskie (POS). W ramach systemu sprzedaży, to właśnie terminal komputerowy będzie odpowiedzialny za zarządzanie pracą innych urządzeń, np. kasy lub drukarki fiskalnej, wagi elektronicznej czy też drukarki etykiet. Co za tym idzie, zawsze istotne są podzespoły konkretnego modelu. W szczególności duże znaczenie mają: procesor, pamięć RAM oraz dysk twardy.

Porty komunikacyjne

Terminal komputerowy, aby móc współpracować z innymi urządzeniami, musi posiadać odpowiednie interfejsy komunikacyjne. Podobnie jak w przypadku technologii dotykowej oraz podzespołów, liczba i rodzaj portów będą uzależnione od możliwości danego modelu. Niemniej, im więcej różnorodnych interfejsów, tym lepiej. Zwłaszcza jeśli planujemy rozbudowywanie rozwiązania systemowego w przyszłości.

1 Comment

  1. erion

    nowoczesny sprzęt! nie dziwi mnie, że w tylu restauracjach i klubach je widywałem, dla gastro rozwiązanie idealne 😀

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *