Integracja kasy online z terminalem płatniczym – od kiedy będzie wymagana?

Kasa fiskalna online i terminal płatniczy

Wielu przedsiębiorców korzysta obecnie zarówno z kas fiskalnych online, jak i terminali płatniczych. Wspomniane urządzenia są stosowane m.in. w placówkach handlowych i usługowych, a także w działalnościach mobilnych. Na ten moment bezpośrednia współpraca takich technologii sprzedaży nie jest jednak wymagana. Sytuacja ta zmieni się dopiero wtedy, gdy wejdzie w życie obowiązek integrowania kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi (przez ustandaryzowany protokół komunikacyjny ECR-EFT).

Obowiązkowa współpraca kasy online i terminala dopiero od 1 stycznia 2025 roku

Na początku warto uporządkować kolejność zdarzeń 😉 Pierwotnie bowiem obowiązek integrowania kas fiskalnych online i terminali płatniczych – w firmach, w których takie urządzenia są na co dzień używane przy obsłudze klientów – miał wejść w życie już od lipca 2022 roku. Ustawodawca zdecydował się jednak na znaczne przesunięcie wspomnianego terminu. Aktualnie, zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, konieczność integrowania obydwu urządzeń ma zacząć obowiązywać dopiero od 1 stycznia 20225. Dzięki temu zarówno przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele rynku fiskalnego oraz usług e-płatniczych, zyskają znacznie więcej czasu na dostosowanie się do nowych wymogów prawnych i technicznych.

Dodatkowy wymóg raportowania danych

Ministerstwo Finansów poinformowało również o tym, że planuje wprowadzenie dodatkowego obowiązku raportowania danych dotyczących transakcji bezgotówkowych, które są realizowane za pośrednictwem terminali do kart. Konieczność ta ma jednak dotyczyć wyłącznie agentów rozliczeniowych (w rozumieniu art. 2 pkt 1a ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych). W tym przypadku chodzi więc o podmioty, które dostarczają wspomniane urządzenia na polski rynek technologii sprzedaży (a nie o przedsiębiorców stosujących takie rozwiązania). Ministerstwo Finansów nie określiło jednak jeszcze, na czym konkretnie ma polegać dodatkowy obowiązek raportowania danych.

Co zapewnia połączenie obydwu technologii sprzedaży?

Z punktu widzenia ustawodawcy połączenie kasy fiskalnej online i terminala płatniczego oznacza przede wszystkim łatwiejszy dostęp do dodatkowych danych na temat prowadzonej ewidencji. Wspomniane urządzenie rejestrujące zapewnia bowiem transmitowanie informacji do Centralnego Repozytorium Kas, a więc do systemu, który jest wykorzystywany przez polskie organy skarbowe. Warto jednak podkreślić, że współpraca obydwu technologii sprzedaży okazuje się korzystna także dla przedsiębiorcy. Integracja kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym zapewnia bowiem szybkie, wygodne i bezpieczne akceptowanie transakcji bezgotówkowych.

1 Comment

  1. Wikt0ri@

    właśnie szukałam zaktualizowanych informacji na ten temat i ponownie nie zawiodłam się na stronce fiskalni.waw.pl 🙂 pozdrawiam serdecznie!

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *