Kolektor danych – nazwa mogłaby sugerować, że mowa tutaj o urządzeniu służącym do gromadzenia oraz przechowywania informacji w formie cyfrowej. I poniekąd jest to prawda. Jednakże, nie można zapomnieć o tym, iż współczesne kolektory posiadają znacznie więcej przydatnych funkcjonalności. Czasami określa się je nawet przenośnymi terminalami. Co więcej, niektóre modele do złudzenia przypominają nowoczesne smartfony – zarówno pod względem designu, jak i parametrów użytkowych.
Kolorowe panele dotykowe
To chyba jedna z tych cech kolektorów danych, które można dostrzec już na pierwszy rzut oka. Mowa oczywiście o obszernych panelach dotykowych, stosowanych w wielu współczesnych urządzeniach tego typu. To właśnie wspomniane ekrany wpływają na wysoki komfort obsługi oraz możliwość precyzyjnego zarządzania zgromadzonymi danymi. Wielkość panelu jest zazwyczaj uzależniona od konkretnego modelu. Co więcej, wiele kolektorów danych posiada dodatkowo tradycyjne klawiatury z przyciskami mechanicznymi. I to również ma korzystny wpływ na wykonywanie obowiązków firmowych.
Moc wydajnych podzespołów
Trudno się dziwić, iż kolektory danych bywają niekiedy nazywane mobilnymi terminalami. W urządzeniach tych stosuje się bowiem wydajne podzespoły, które gwarantują płynne korzystanie z zainstalowanych aplikacji. Ponadto, są to rozwiązania technologiczne znane z laptopów, tabletów czy też smartfonów. Współcześnie wiele modeli posiada procesory z dużą mocą obliczeniową, pamięć RAM dochodzącą do 1 GB oraz sporą pojemność pamięci Flash. Całość jest z kolei często „nadzorowana” przez wszechstronny system operacyjny, np. Microsoft Windows albo Android. Funkcjonalność niektórych kolektorów danych można również w prosty sposób rozszerzyć, sięgając po pojemną kartę pamięci.
Dostęp do praktycznego oprogramowania
Wspomnieliśmy przed chwilą o tym, iż używanie kolektorów danych często odbywa się dziś przy pomocy wszechstronnych systemów operacyjnych. Informację tę należy jednak uzupełnić. Oprócz systemów operacyjnych, do dyspozycji użytkowników są także praktyczne programy oraz aplikacje biznesowe. Dzięki temu wszystkiemu można w prosty sposób dostosować urządzenie do potrzeb konkretnego biznesu – zarówno do pracy w logistyce, jak i magazynie lub po prostu w siedzibie przedsiębiorstwa. Dodatkowo, poszczególne terminale mobilne zapewniają płynne korzystanie z internetu.
Pozyskiwanie i przesyłanie danych
Drugi człon nazwy tego urządzenia nie został utworzony bez przyczyny – „danych” ma tutaj kluczowe znaczenie. Kolektory dostępne na polskim rynku technologii sprzedaży pozwalają bowiem na odczytywanie informacji z jedno- i dwuwymiarowych kodów kreskowych (ważna uwaga – jest to uzależnione od możliwości konkretnego modelu). Równocześnie jednak, użytkownik urządzenia może w kompleksowy sposób zarządzać zgromadzonymi danymi, a także przesyłać je. A jak to wygląda w przypadku obsługiwanych standardów komunikacji? Podczas gdy jeden kolektor zaoferuje wymianę informacji poprzez złącze USB albo RS-232, drugi zagwarantuje transmisję bezprzewodową, np. przy zastosowaniu modułu Bluetooth lub Wi-Fi.
Jakoś wykonania i design
Producenci kolektorów danych zdają sobie sprawę z tego, że tworzone przez nich urządzenia są wykorzystywane do pracy mobilnej. W związku z tym, terminale przenośne są często narażone na uszkodzenia mechaniczne czy tez działanie trudnych warunków pracy bądź atmosferycznych. Dlatego właśnie wiele współczesnych kolektorów wyróżnia się wysoką jakością wykonania, co przekłada się na ich odporność na intensywną eksploatację oraz szczelność konstrukcji. Niektóre modele mogą się nawet pochwalić niewrażliwością na ujemną temperaturę, dochodzącą do -30 stopni Celsjusza, jak również wytrzymałością na upadki z wysokości 2 metrów.
Kolektor danych będzie bardzo przydatnym urządzeniem peryferyjnym dla niejednego przedsiębiorstwa. Jego możliwości ułatwią pracę w przypadku logistyki, wykonywania obowiązków w magazynie czy też przy zarządzaniu informacjami w obrębie całego biznesu. Należy jednak podkreślić, że kolektor będzie miał konkretne zastosowania i nie zastąpi np. skanera kodów kreskowych na stanowisku obsługi klientów. Niemniej, może być ciekawą alternatywą chociażby dla czytnika bezprzewodowego.
szczerze powiedziawszy, wcześniej ledwie co słyszałem o tym urządzeniu, ale wydawało mi się że bardziej stworzone jest ono do magazynów…a tu proszę, nie przypuszczałem, że ma tyle zastosowań. ciekawa rzecz 🙂