Ważne oświadczenie i nowe przypisanie stawek VAT – sprawdź zmiany w przepisach!

Przepisy fiskalne - zmiana przypisania stawek VAT

Nowe przepisy fiskalne, które zaczęły obowiązywać na początku maja 2019 roku, są kojarzone głównie z regulacji dotyczących kas rejestrujących online. Warto jednak pamiętać o tym, że zmiany prawne objęły wiele innych kwestii – związanych również z dotychczasowymi urządzeniami. Kluczowe jest m.in. ustanowienie nowych zasad, dotyczących przyporządkowania stawek VAT do liter „A-G” na kasach i drukarkach fiskalnych. Ponadto, Rozporządzenie MF wprowadziło dodatkowe, obowiązkowe oświadczenie.

Które Rozporządzenia MF uległy zmianie?

Na początku uporządkujmy pewne kwestie i przypomnijmy, jakie konkretnie przepisy zostały ostatnio zmienione. Po pierwsze, 1 maja 2019 roku weszły w życie 2 nowe Rozporządzenia Ministra Finansów – w sprawie kas rejestrujących oraz w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika. Po drugie, tego samego dnia zaczęła obowiązywać bardzo ważna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. W dzisiejszym wpisie skupimy się jednak na Rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących. To właśnie tam zdefiniowane zostały nowe zasady przyporządkowania stawek VAT do liter „A-G” oraz tzw. oświadczenie podatnika.

Jak przypisywać stawki VAT na kasie?

Przed 1 maja 2019 roku programowanie stawek VAT na kasie fiskalnej, a konkretnie – przypisywanie obowiązujących wartości do liter od „A” do „G” – było praktycznie dowolne. Praktycznie, bo przepisy wymagały jednak, aby 23-procentowy VAT zawsze przyporządkowywać do „A”. Wszystko zmieniło się niedawno, po wejściu w życie nowego Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Dokument przygotowany przez Ministerstwo Finansów wymaga teraz przypisywanie stawek VAT do liter „A-G” zgodnie z odgórnie ustalonym schematem:

 • A – 23%
 • B – 8%
 • C – 5%
 • D – 0%
 • E – zwolnienie od podatku
 • F i G – pozostałe stawki podatku lub tzw. zero techniczne.

Warto też podkreślić, że w przypadku przedsiębiorców, którzy przed wejściem w życie wspomnianego Rozporządzenia MF stosowali kasy lub drukarki fiskalne, odgórnie ustalone przypisanie wszystkich stawek należy wdrożyć najpóźniej do 31 lipca 2019 roku. Licząc od dziś, podatnicy mają więc jeszcze ponad 2 miesiące na wprowadzenie zmian.

Oświadczenie o znajomości przepisów fiskalnych

Kolejną nowością, która pojawiła się wraz z Rozporządzeniem Ministra Finansów, jest konieczność sporządzenia dodatkowego oświadczenia, dotyczącego znajomości funkcjonujących przepisów fiskalnych i konsekwencji wynikających z ich nieprzestrzegania. W jakich sytuacjach prawo wymaga stworzenia wspomnianego dokumenty? Tylko wtedy, gdy przedsiębiorca zatrudnia w swojej firmie osoby, które prowadzą ewidencję przy użyciu kasy lub drukarki fiskalnej. Oświadczenie z każdym pracownikiem z osobna, zawsze w 2 egzemplarzach (dla każdej ze stron), należy sporządzić jeszcze zanim nowy członek personelu zacznie rejestrować obrót na urządzeniu. A co z przedsiębiorcami, którzy zatrudniali takie osoby przed wejściem w życie Rozporządzenia? Omawiane oświadczenia należy sporządzić najpóźniej do końca maja 2019 roku. Ponadto, wzór takiego dokumentu można znaleźć wśród załączników do Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

1 Comment

 1. nikodem

  oświadczenie to jeszcze rozumiem, w końcu chodzi o pewność, że każdy kto obsługuje kasę czy drukarkę, ma na ten temat pojęcie…ale ta zmiana przypisania stawek? to od początku powinno być ustandaryzowane, a teraz to dochodzi kolejna „mała-ważna” sprawa…

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *