Firma na wysokich obrotach, obroty firmy na obowiązkowych raportach

Kasa rejestrująca wykonuje raporty fiskalne

Poszczególne firmy mogą reprezentować odmienne branże i rodzaje działalności. Mogą różnić się trybem i warunkami pracy, szerokością oferty, natężeniem ruchu czy potrzebami biznesowymi. Mogą także korzystać z innych technologii sprzedaży, w tym także kas czy drukarek fiskalnych. Ale dla wszystkich ich użytkowników pewne zadania są takie same. I tak samo obowiązkowe. Na przykład – realizacja raportów fiskalnych.

Dlaczego podatnicy muszą wykonywać raporty fiskalne

Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą towarów lub świadczeniem usług na rzecz klientów indywidualnych oraz zobligowani do ewidencjonowania obrotu przy użyciu urządzeń fiskalnych muszą wykonywać pewne działania, określone w przepisach. To nie tylko rejestrowanie transakcji za pomocą kasy lub drukarki czy wydawanie klientom paragonów. Dochodzi do tego m.in. przechowywanie kopii wspomnianych dokumentów, pilnowanie terminowego wykonywania przeglądów technicznych i właśnie wystawianie konkretnych raportów fiskalnych. Dlaczego to ostatnie jest tak ważne? Ponieważ podobnie jak inne działania, składają się na ogólną diagnozę prawidłowości pracy z urządzeniem rejestrującym oraz ewidencji sprzedaży towarów bądź usług. To właśnie na tych raportach widnieją dokładne informacje o osiągniętych obrotach na przestrzeni konkretnego czasu. W zwykłych przypadkach (o szczególnych będzie jeszcze mowa) brak tych wydruków, a także ich błędne wykonanie, równa się złamaniu przepisów, które może spotkać się z konsekwencjami prawnymi. A zatem, jak je realizować?

Wykonywanie raportów fiskalnych

W zasadzie istnieją dwa rodzaje raportów fiskalnych, które podatnik stosujący urządzenie rejestrujące musi wykonywać. Czyli dobowe i miesięczne. Nazwy tych dokumentów już dużo podpowiadają. Pierwszy typ zawiera szczegółowe informacje o obrocie uzyskanym na przestrzeni konkretnej doby pracy. I najczęściej podatnicy realizują takie wydruki przy zamknięciu sprzedaży towarów bądź usług, a więc pod koniec dnia. Jest jeszcze druga możliwość. Mianowicie, wystawienie raportu dobowego dnia następnego. Musi to jednak nastąpić przed zarejestrowaniem jakiejkolwiek transakcji. W innym wypadku nie dojdzie do prawidłowego wygenerowania wydruku za dzień poprzedni. Tymczasem drugi rodzaj raportów zawiera podobne dane, jednak o dłuższym okresie, czyli konkretnym miesiącu. Nieco inaczej więc wyglądają tu zasady terminowości. Podatnik ma obowiązek wykonać taki wydruk najpóźniej 25 dnia miesiąca następującego po tym, którego dokument ma dotyczyć. Natomiast w obydwu przypadkach istnieją okoliczności (czasowo odpowiednie do danego typu raportu – czyli dzień lub miesiąc), kiedy nie trzeba realizować raportu. Jeżeli przez określony czas nie doszło do żadnej transakcji, wydruk i tak ma wartość zero, więc nie ma konieczności wystawiania go.

1 Comment

  1. adno

    przyda sie poczatkujacym ;)))

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *