Kasoterminal – 5 ważnych pytań i odpowiedzi

Kasoterminal - pytania i odpowiedzi

Kasoterminal to nadal dla wielu przedsiębiorców „tajemnicza” technologia 😉 Trudno się dziwić – przez wiele lat przywykliśmy do tego, że kasa/drukarka fiskalna i terminal płatniczy to 2 oddzielne urządzenia, które współpracują ze sobą przewodowo lub bezprzewodowo (a w przypadku drukarki dodatkowo za pośrednictwem komputera POS). W przypadku kasoterminala mamy zaś do czynienia z pełną integracją obydwu elementów systemu sprzedaży. Czym jeszcze charakteryzuje się takie urządzenie? Zapraszamy do sprawdzenia najważniejszych pytań i odpowiedzi.

Z jakich elementów składa się kasoterminal?

Najczęściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że kasoterminal składa się z 2 elementów – urządzenia fiskalnego oraz terminala płatniczego. Obydwie „części” są ze sobą zintegrowane w jednej obudowie. Warto jednak pamiętać, że ważnym ogniwem każdego kasoterminala, który znajdziemy na polskim rynku technologii sprzedaży, jest też oprogramowanie zainstalowane na takim urządzeniu. Zapewnia ono nie tylko rejestrowanie obrotu, ale także akceptowanie płatności elektronicznych, dokonywanych np. kartą lub telefonem.

Czy kasoterminal wystawia paragony fiskalne?

Tak. Jednym z kluczowych elementów kasoterminala jest urządzenie rejestrujące sprzedaż. W związku z tym, każdy model z tej kategorii zapewnia wystawianie paragonów fiskalnych. Co ciekawe, niektóre kasoterminale oferują też drukowanie faktur VAT. Ich obecność w firmie sprawia więc, że nie trzeba wdrażać kolejnego urządzenia, które służy wyłącznie do wystawiania dokumentów dla klientów biznesowych.

Kasoterminal online lub offline – czym różnią się te urządzenia?

Obecnie na rynku oferowane są 2 rodzaje kasoterminali. Modele offline to urządzenia z elektroniczną kopią paragonów fiskalnych. Zapisują one informacje o prowadzonej sprzedaży (duplikaty paragonów) na karcie pamięci. Natomiast kasoterminale online archiwizują takie dane w pamięci chronionej, jak również przesyłają je do Centralnego Repozytorium Kas (systemu nadzorowanego przez Krajową Administrację Skarbową). Co więcej, jedynie w przypadku drugiego rodzaju urządzenia (online) możliwe jest skorzystanie z tzw. ustawowej ulgi, czyli odzyskanie części wydatku na nową technologię sprzedaży w firmie.

Czy kasoterminal może pracować w systemie sprzedaży?

Tak. Kasoterminal już sam w sobie jest rozwiązaniem systemowym. Składa się przecież z urządzenia fiskalnego, terminala płatniczego oraz aplikacji sprzedażowo-płatniczej. Kasoterminal może jednak współpracować z innymi elementami systemu działającego w firmie, np. z szufladą na pieniądze, komputerem oraz wagą elektroniczną.

Czy kasoterminale są dużymi urządzeniami?

Zdjęcia nie zawsze oddają realne gabaryty urządzenia (zwłaszcza zdjęcia produktowe). Nie dziwi więc, że w sieci pojawią się też pytania dotyczące wymiarów kasoterminali. Uspokajamy jednak – technologie tego typu są wyjątkowo kompaktowe. Dotyczy to praktyczne wszystkich modeli, które są obecnie dostępne na polskim rynku. Co więcej, zaryzykujemy nawet stwierdzenie, że kasoterminal zajmie zdecydowanie mniej miejsca na stanowisku obsługi klientów, niż np. kasa fiskalna i terminal płatniczy pracujące oddzielnie. Taka technologia sprawdzi się też doskonale przy mobilnym świadczeniu usług lub prowadzeniu sprzedaży.

1 Comment

  1. PrzemO

    Akurat nie potrzebuję dodatkowych rozwiązań sprzedażowych, ale gdybym miał dzisiaj wybierać je do swojego biznesu? Na bank tym razem zdecydowałbym się na taki kasoterminal, nie dość, że duża funkcjonalność, to jeszcze oszczędność miejsca i wygoda pracy.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *