E-paragony z kas fiskalny online – nowe Rozporządzenie Ministra Finansów

E-paragon fiskalny z kasy online

Wprowadzenie e-paragonów od początku było jednym z podstawowych założeń systemu kas fiskalnych online. Urządzenia rejestrujące nowego typu umożliwiają nawet (od strony technicznej) emitowanie wspomnianych dowodów sprzedaży. Dotychczas brakowało jednak regulacji prawnych, które pozwalałyby przedsiębiorcom na zgodne z przepisami wystawianie i udostępnianie e-paragonów fiskalnych. Pożądaną zmianę w tym zakresie przyniosło dopiero nowe Rozporządzenie Ministra Finansów z 21 kwietnia 2020 roku.

Tylko na kasach fiskalnych nowego typu

Pisząc o „kasach fiskalnych nowego typu” mamy oczywiście na myśli tzw. urządzenia online. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 21 kwietnia 2020, zmieniających dotychczasowe Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących, tylko w przypadku modeli łączących się z CRK możliwe będzie zrealizowanie elektronicznego paragonu. Warto w całości zacytować nowy przepis:

„Podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kas on-line, mogą wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej. Jeżeli rozpoczęta sprzedaż nie zostanie dokonana, podatnik może wystawić paragon fiskalny anulowany lub fakturę anulowaną w postaci elektronicznej.”

Innymi słowy, z takiego rozwiązania nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy stosują urządzenia z kopią elektroniczną lub papierową (tzw. modele offline).

Elektroniczny paragon za zgodą nabywcy

W zacytowanym powyżej fragmencie pada jeszcze jedno, kluczowe zdanie. Mianowicie, podatnik będzie mógł wystawić i wydać paragon fiskalny w postaci elektronicznej wyłącznie wtedy, gdy nabywcy zgodzi się na taką formę potwierdzenia sprzedaży. W innym wypadku zawsze będzie trzeba udostępnić nabywcy papierowy wydruk z urządzenia rejestrującego. Ponadto, wydanie e-paragonu fiskalnego musi mieć formę uzgodnioną z klientem. Taki dowód sprzedaży musi – w ten czy inny sposób – dotrzeć do osoby korzystającej z usług firmy. Ministerstwo Finansów nie narzuca jednak konkretnej formy „dostarczenia” paragonu w formie elektronicznej. Można więc przyjąć, że zgodne z przepisami będzie zarówno przesłanie dowodu sprzedaży na adres e-mail nabywcy, jak i udostępnienie cyfrowej wersji dokumentu np. w aplikacji sklepu.

Co jeszcze mają do zaoferowania kasy online?

Wystawiania i przesyłanie e-paragonów fiskalnych to nie jedyne rozwiązanie, które oferują kasy online. Urządzenia tego typu to obecnie zdecydowanie najbardziej zaawansowane technologie sprzedaży na rynku. Ich cechą charakterystyczną jest, rzecz jasna, współpraca z Centralnym Repozytorium Kas. Wiele modeli może to jednak robić bezprzewodowo, np. przez Wi-Fi. Ponadto, kasy online posiadają wysokie parametry techniczne i wydajne podzespoły. Urządzenia tego typu gwarantują również zgodność z różnego rodzaju terminalami do kart płatniczych.

1 Comment

  1. Monika

    A już myślałam, że ta sprawa ucichła i została zapomniana a tu proszę 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *