Branża fiskalna w 2018 roku – przewidywania i prognozy

Branża fiskalna w 2018 roku

Zmiany w prawie, które już niedługo staną się faktem, będą odczuwalne dla każdej z zainteresowanych stron – zarówno dla podatników, jak i producentów technologii sprzedaży oraz dystrybutorów kas rejestrujących. Z pewnością zauważą je także krajowi konsumenci. Niemniej, w dzisiejszym wpisie chcielibyśmy zająć się tym, jak nowe przepisy wpłyną na branżę fiskalną. Producenci i dealerzy urządzeń fiskalnych będą bowiem musieli sprostać dużym oczekiwaniom.

Homologacje i premiery nowych urządzeń

Co roku na polskim rynku technologii sprzedaży pojawiają się nowe modele kas rejestrujących. Podobnie będzie w najbliższych 12 miesiącach. Jednakże, spora część tych urządzeń zacznie być tworzona w oparciu o Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, które wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku. Pisząc wprost, będą to kasy fiskalne online, spełniające dodatkowe wymogi techniczne. Natomiast producenci zostaną zobligowani do tego, aby tworzone przez nich urządzenia (modele nowego typu) spełniały wszystkie dodatkowe kryteria. Tylko wtedy kasy rejestrujące online poszczególnych marek otrzymają homologacje GUM (Głównego Urzędu Miar) i zostaną dopuszczone do oficjalnego obrotu. A wtedy już za ich dystrybucję będą odpowiedzialni dealerzy urządzeń fiskalnych. I to oni zmierzą się z wyzwaniami, jakie towarzyszą sprzedaży i wdrażaniu technologii sprzedaży.

Zainteresowanie kasami fiskalnymi online

W tym momencie można jedynie przewidywać, jak duże będzie zainteresowanie urządzeniami rejestrującymi online. Część podatników zechce zapewne zacząć korzystać wcześniej, z własnej woli, z kas nowego typu. Zaoferują one przecież dostęp do dodatkowych funkcjonalności, m.in. realizowania oraz przesyłania elektronicznych paragonów dla klientów. Ponadto, przy ich zakupie będzie można otrzymać ustawowy zwrot. Jeżeli kasa rejestrująca online okaże się równocześnie pierwszą technologią tego typu w firmie, podatnik zyska możliwość skorzystania z refundacji z budżetu państwa. Zgodnie ze zmianami w ustawie VAT, wspomniana ulga wyniesie maksymalnie 90% wartości urządzenia, jednak nie więcej niż 1 000 zł.

Wybranych grup podatników nie będzie w ogóle trzeba przekonywać do wyboru kas fiskalnych online. Zobligują ich do tego nowe przepisy, które zaczną obowiązywać w 2018 roku… W tym przypadku ponownie należy się odwołać do zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. To ten akt prawny wymusi w przyszłości wcześniejszą wymianę urządzeń rejestrujących w konkretnych branżach. Jako pierwsi dotychczasowe kasy fiskalne wymienią mechanicy. A później przyjdzie kolei m.in. na właścicieli salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Co za tym idzie, nowe regulacje prawne na pewno przyczynią się do tego, że zainteresowanie urządzeniami online wzrośnie.

1 Comment

  1. window

    Życzę powodzenia z wyrobieniem się w terminie 😉

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *