Biurowa drukarka etykiet – co to za urządzenie i gdzie sprawdzi się najlepiej?

Biurowa drukarka etykiet Zebra

Na łamach naszego bloga prezentujemy różnego rodzaju urządzenia, które są wykorzystywane w polskich firmach. Dziś przyszedł czas na omówienie drukarek zapewniających przede wszystkim wystawianie etykiet (a niekiedy też opasek). Ponadto, żeby dodatkowo zawęzić nasz temat, postanowiliśmy przedstawić Wam najważniejsze cechy tzw. urządzeń biurowych. Na co pozwalają takie drukarki etykiet, gdzie konkretnie znajdują zastosowanie i które ich parametry są kluczowe z punktu widzenia użytkowników?

Od handlu po logistykę, czyli szerokie zastosowanie urządzeń biurowych

Określenie „biurowa drukarka etykiet” może być niekiedy mylące. Wbrew pozorom nie jest to bowiem rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla różnego rodzaju biur. Urządzenia zaliczane do tej kategorii technologicznej, głównie ze względu na swoją uniwersalność, spełnią oczekiwania wielu innych działalności gospodarczych. Biurowe drukarki etykiet wdraża się m.in. w placówkach handlowych i handlowo-usługowych, hurtowniach oraz firmach zajmujących się przewozem towarów lub innego typu ładunków. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że omawiane przez nas modele nie są przeznaczone do wydruku wysokonakładowego. W takich okolicznościach warto raczej postawić na drukarkę przemysłową lub półprzemysłową.

Parametry i funkcje technologii wydruku

Produkowane współcześnie, biurowe drukarki etykiet mogą zaoferować zarówno wydruk termiczny, jak i termotransferowy. Wszystko zależy tutaj od funkcjonalności danego modelu. A rodzaj mechanizmu drukującego przekłada się też często na parametry konkretnego urządzenia, m.in. rozdzielczość druku (zazwyczaj 203 lub 300 dpi), szybkość pracy, obsługiwane materiały eksploatacyjne oraz treści, które można umieszczać na etykietach. Ogólnie można jednak przyjąć, że modele biurowe zapewniają wystawianie wydruków z kodami kreskowymi (jedno- i dwuwymiarowymi), tekstami i przygotowanymi wcześniej grafikami. Co więcej, zapewniają korzystanie z różnego typu materiałów, np. rolek z etykietami (zwykłymi lub samoprzylepnymi), opaskami czy papierem termicznym.

Biurowe drukarki etykiet w rozwiązaniach systemowych

Szerokie zastosowanie drukarek biurowych wynika również z tego, że są one tworzone z myślą o współpracy z innymi urządzeniami w firmie. W związku z tym, omawiane przez nas modele bez problemu odnajdują się w rozwiązaniach systemowych dla biznesu. Najczęściej spotykanym połączeniem jest zaś drukarka etykiet, która współpracuje z firmowym komputerem lub terminalem komputerowym. Taka komunikacja odbywa się za pośrednictwem dostępnych interfejsów. W przypadku drukarki biurowej będzie to zazwyczaj złącze USB lub RS-232. Warto jednak podkreślić, że bardziej zaawansowane urządzenia zaoferują również obsługę portu Ethernet, a więc komunikację przewodową w firmowej sieci LAN.

1 Comment

  1. Arkadiusz

    Jak dotąd nie potrzebowałem tego typu urządzenia, ale prawdą też jest, że niewiele wiedziałem na temat tego typu rozwiązań. A jak tak czytam to trzeba przyznać, że nawet niepozorna drukarka etykiet, nawet w wydaniu biurowym, może zaoferować ciekawe funkcjonalności „dające do myślenia” 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *