Skanery Datalogic – sprawdzona marka, szerokie możliwości

Skanery kodów kreskowych Datalogic - Cobalto CO5300, Gryphon I GD4100, QuickScan QD2400 2D

Mówiąc o technologiach sprzedaży, zwykle poświęca się uwagę głównie kasom i drukarkom fiskalnym. Ale przecież na nich ta dziedzina się nie kończy. Nie można „pozostawiać w tyle” urządzeń peryferyjnych, zwłaszcza, że potrafią one odegrać niebagatelną rolę w prowadzeniu działalności handlowej. Dlatego dzisiejszy wpis poświęcamy czytnikom kodów kreskowych.

A wbrew pozorom, „czytniki kodów kreskowych” to bardzo szeroka grupa. Gdybyśmy chcieli opisać ją szczegółowo, zapewne tekst wyszedłby bardzo długi. Dlatego, skupiając się na najważniejszych cechach tej technologii, postanowiliśmy opisać istotniejsze rozwiązania w oparciu o kilka modeli jednej, rozpoznawalnej i doświadczonej marki – Datalogic.

Datalogic Heron HD 3100

Zacznijmy od skanera, który w dość niespotykany sposób przełamuje pewne schematy. Pomówmy chwilę o…wyglądzie! Dokładnie, Heron HD 3100 to model zdecydowanie wyróżniający się na tle innych pod względem wzornictwa. Opływowy, innowacyjny kształt, ciekawe zestawienie barw, potęgowane przez możliwość wyboru koloru bocznego oświetlenia – wszystko to składa się na nowoczesny design, który zapada w pamięć i podkreśla świadomość prestiżu marki. Oczywiście, wygląd to nie jedyna zaleta tego czytnika. Urządzenie działa w 2 trybach: automatycznym, z użyciem podstawki, i ręcznym, polegającym na obsłudze przycisku wyzwalającego. Ponadto, informuje o pozyskaniu danych dźwiękowo i optycznie, a także posiada multi-interfejs, umożliwiający wybór złącza do współpracy z innymi elementami systemu sprzedaży (USB, RS-232 lub klawiaturowego).

Datalogic Magellan 800i

Tym razem nieco inny, bo ręczno-ladowy czytnik, funkcjonujący stacjonarnie i wyposażony w technologię Area Imager. Występuje w 2 wariantach: skanuje kody jednowymiarowe albo zarówno jedno-, jak i dwuwymiarowe. Podobnie jak poprzednik, potwierdza wykonanie zadania optycznie i dźwiękowo. Wymiana danych z komputerem, terminalem komputerowym bądź kasą fiskalną odbywa się za pomocą portów komunikacyjnych typu USB i RS-232. Warto też wspomnieć o niedużych rozmiarach urządzenia (151 x 76 x 109 mm) oraz zastosowanej technologii Illumix, umożliwiającej odczytywanie kodów nie tylko z towarów czy dokumentów, ale również ekranu telefonu bądź komputera.

Datalogic PowerScan PD9500 2D

Wróćmy jeszcze do modeli obsługiwanych ręcznie. Urządzenie obsługuje zarówno kody 1D, jak i kody 2D oraz występuje w 2 wariantach: pierwszy skanuje w zasięgu od 4 do 85 cm, zaś drugi – od 2 do 110cm. Poza tym, podświetla na biało obszar odczytu, wykorzystuje intuicyjny celownik w postaci ramki, a także komunikuje pozyskanie danych na 3 sposoby: optyczny, dźwiękowy i za pomocą technologii Green Spot (chodzi o zielone światło, pojawiające się na skanowanej powierzchni). Co istotne, model ten został stworzony do pracy w trudnych warunkach – odznacza się wysoką odpornością na wnikanie pyłu i wilgoci, swobodnie działa przy temperaturach od -20 do 50 stopni Celsjusza oraz wytrzymuje upadki z wysokości 2 m.

Datalogic Gryphon I GBT4400 2D

To jeszcze bardziej zaawansowana technologia. Bezprzewodowy czytnik, korzystający z rozwiązania Bluetooth, skanuje kody nawet w odległości 30 m od stacji komunikacyjnej. Co więcej, jeśli znajdzie się za daleko, zastosowana technologia Batch mode przechowa sczytane dane, które zostaną przesłane w momencie ponownego wejścia w zasięg. Inna opcja – Image Capture – zapewnia znowu pozyskiwanie zdjęć, natomiast Motionix zmienia tryb pracy z automatycznego na ręczny pod wpływem poruszenia czytnika. Tymczasem wybór różnych wariantów multi-interfejsu pozwala użytkownikowi precyzyjnie określić najwygodniejsze dla niego rozwiązania do współpracy skanera z innymi urządzeniami (w zakres możliwości wchodzą porty: RS-232, IBM 46xx, USB, klawiaturowy).

Datalogic Magellan 8400

I znów skaner stacjonarny, a wręcz stworzony do zabudowania w miejscu pracy. Czym jeszcze się charakteryzuje? Odczyt kodów (w odległości do 15,2 cm) odbywa się z 5 stron produktu, pod różnym kątem, a to dzięki aż 52 liniom skanującym. Magellan 8400 zapewnia zresztą nie tylko komfort obsługi urządzenia, ale również sprawny przebieg transakcji. Prędkość funkcjonowania tego modelu wynosi 2500 skanów na sekundę. Trzeba też wspomnieć o algorytmie dekodowania FirstStrike, umożliwiającym odczytywanie także zabrudzonych lub nieco uszkodzonych kodów. Magellan 8400 posiada i pamięć Flash, gwarantującą aktualizację oprogramowania oraz oferuje wybór wersji konstrukcyjnej (przedsiębiorca ma szansę dopasować skaner do potrzeb miejsca pracy).

Jak widać, modele te z jednej strony potrafią być bardzo różne, z drugiej zaś – łączyć wiele cech i rozwiązań. Ostateczną kwestią pozostanie jednak charakter prowadzonej przez nas działalności, jej zapotrzebowania, na które tego typu urządzenie miałoby odpowiedzieć. Jeśli interesują Cię jeszcze inne modele czytników kodów marki Datalogic – zajrzyj tutaj.

2 Comments

  1. Mariusz

    Właśnie rozglądałem się za czytnikiem, bo zdecydowanie przyda się w mojej firmie. Z tych chyba najbardziej przemawia do mnie nr 3, ale to jeszcze się zobaczy 😉 pozdrawiam!

    Reply
  2. janusz z.

    A ja w ogóle stwierdziłem, że zainwestuję w kolektor danych – nie dość, że posiada skaner kodów, to jeszcze inwentaryzacja idzie sprawnie!

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż Captcha *