Nie od dziś wiadomo, jakie są korzyści płynące z obrotu bezgotówkowego. Ma on duże znaczenie zarówno dla większych oszczędności w budżecie państwa, jak i dla wielu konsumentów, którzy coraz częściej wolą zapłacić za zakupy kartą, a nie bilonem lub papierowymi banknotami. Co więcej, współcześnie również przedsiębiorcy przekonują się do tego, że wdrożenie terminala płatniczego w firmie jest dobrym rozwiązaniem. Wynika to m.in. z różnych sposób promowania obrotu bezgotówkowego.
Program wsparcia dla przedsiębiorców
Od stycznia 2018 roku przedsiębiorcy mogą przystępować do programu „Polska Bezgotówkowa”. Jest on nadzorowany przez fundację o takiej samej nazwie. Co więcej, powstał on m.in. przy udziale agentów rozliczeniowych, organizacji Visa i Mastercard, Związku Banków Polskich oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Na czym konkretnie polega ta inicjatywa i jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać ze wsparcia?
Po pierwsze, wspomniany program jest skierowany do firm, które nie posiadały dotychczas terminali płatniczych. Po drugie, przedsiębiorstwo może mieć maksymalnie 5 punktów handlowych bądź usługowych. Jeżeli dana działalność gospodarcza spełni te wymogi, będzie mogła skorzystać z bardzo atrakcyjnych warunków wdrożenia terminala do kart płatniczych. Przez 12 miesięcy, licząc od momentu podpisania umowy, nie poniesie ona kosztów związanych z użytkowaniem takiego urządzenia. Co więcej, w ten sposób można zainstalować w firmie maksymalnie 3 terminale płatnicze (w tym jeden typu mPOS).
Kasy online i terminale płatnicze
Większość przedsiębiorców zapewne już wie o tym, że w 2018 roku na rynek mają trafić pierwsze kasy fiskalne online. Urządzenia tego typu będą się na bieżąco komunikowały z CRK (systemem teleinformatycznym MF) oraz zagwarantują realizowanie paragonów w formie papierowej i elektronicznej. Pisząc w skrócie, mają to być naprawdę zaawansowane techniczne kasy rejestrujące, które zdecydowanie uszczelnią system podatkowy. Warto także przypomnieć, że urządzenia fiskalne online przyczynią się do promowania obrotu bezgotówkowego w Polsce.
Aktualnie współpraca kasy fiskalnej z terminalem płatniczym nie jest jeszcze standardem. Zapewniają to wybrane modele urządzeń rejestrujących, które znajdziemy na rynku technologii sprzedaży. Natomiast w przypadku kas online taka funkcjonalność stanie się czymś absolutnie podstawowym. Wszystkie modele nowego typu będą wyposażone w ujednolicone standardy wymiany danych, które zagwarantują współpracę z różnymi terminalami do kart płatniczych.
Ciekawa jesteme, ilu ludzi skłoni do korzystania z terminali ten program wsparcia. Jak myślicie?